3 Mayıs 2013 Cuma

İlaç Niyetine Tatil Rehberi


Charleroi Airport
Yurtdışına çıktım çıkalı bir gezme merakı bir görme merakı insanı sarıyor. Hele ki ilk seferiyse insanın. Tabiki ilk adresim Belçika idi. Sonra Cenevre’ye uğradık büyük aşkımız olan arabaları görmek için. Ve büyük Avrupa turu diye başladığımız bir serüven yarattık kendimize küçük çocuklar gibi. Başta her ülkeyi gezmek istedik ama buna ne babadan burslu bir öğrencinin gücü ne de zamanı yetmekte olduğunu anlamak çok geç olmadı. En sonunda rotayı belirledik ve başladık. Roma-Milano-Budapeşte-Bratislava-Viyana-Prag…  En zor iş rotayı belirlemek oldu. Çünkü öğrenciler için ucuz bir hava yolu, ucuz kalacak yer, ucuz yiyecek, ne varsa ucuzu olmalıydı. Tabi bazı ayrıntıları göz ardı edemedik, temizlik gibi. Yanınızda bir bayan varsa bu konuda çok hassas olmalısınız yoksa tatilinizi dırdırıyla mahvedebilir. Ufak bir uyarı. Daha önce hiç bu işlere bulaşmamışlar için bir rehber niteliği taşımasını istediğim bu yazım da bazı şirket isimleri vermekten çekinmeyeceğim sonuçta reklam değil tavsiye olacak. Öncelikle Skyscanner.com adresini belleğinize kazıyın. Nerden nereye uçuş var ve fiyatlar hakkında genel bir bilgiye sahip olmanız için çok önemli. İkincisi Ryanair-Wizzair-Easyjet üçlüsü. Bunlar low-cost yani düşük maliyetli uçuş firmaları olarak tanınmakta Türkiye’ de İzmir-İstanbul arası için ödeyeceğiniz parayla bu şirketlerde 2 ülke gezebilirsiniz. 
Milano
Tatil zamanı da çok önemli tabiki, bizlerde Easter Break yani Paskalya bayramı olmadığı için Avrupa’da gezmek için değerlendirebileceğiniz çok tatlı bir zaman. Genellikle Mart’ın son haftası ve Nisan’ın ilk haftası aralığında gerçekleşen bu tatil gezmek ve güzel baharı başka ülkelerde tatmak için muhteşem bir zaman. Kalacak yer bakacaksanız hostels.com ve hostelworld.com incelenmelidir.
Bratislava
Bizim kültürümüze biraz ters kaçsa da yatacak yer için Avrupa’da daha mantıklı bir seçim yok. Hem ucuz hem güvenli ve en önemlisi kayıtlı aileleriniz nerde kaldığınızı bilebilir. Hostel nedir diye soracak olursanız ülkelerdeki işletmecilerin mantalitesine göre değişiyor. Kimileri 8-10 kişilik koğuş tarzı odalar sunma konusunda ısrarcı iken kimileri 3-4 kişilik küçük ve banyo tuvaleti bazen içinde bazen de ortak kullanımda olan yatakhaneler sunmaktalar. 3-4 kişilik ensuite odalar bizim gibi küçük gruplar için ideal. Ancak kişi başına 2-3 Euro fazladan ödemek gerekiyor. Fiyatlar hakkında genel bir bilgi vermek çok zor ancak İtalya’da 18-30 Euro, Macaristan’da 15-25 Euro, Slovakya’da 12-20 Euro, Çek Cumhuriyeti’nde 18-30 Euro gibi aralıklarda seçiminize göre oda bulmanız hiç de zor değil. Madem para konusu açıldı. Uçak biletlerini ne kadar çabuk alırsanız o kadar ucuz alırsınız. Tabiki Önce rotayı belirleyin ki nasılsa döneriz mantığıyla son anda tüm tatile verdiğiniz para kadar dönüş biletine para harcamayın. 
Milan Central Station
Uçak ve kalacak yerlerden bahsettikten sonra birde otobüs ve trenden konuşmak gerekir. Türk milletinin otobüse ne kadar bağımlı olduğunu burada anladım. Bir de yollarımızın ne kadar güzel olduğunu… Avrupa deyip geçmemek lazım çünkü bazı ülkelerde asfalt yok, özellikle Slovakya, Çek Cumhuriyeti gibi ülkeler beton yol kullanmak konusunda ısrarcılar bu da yolları çekilmez hale getiriyor. Tren en rahat ve uygun fiyatlı ulaşım araçlarından birisi. İleride yaptığım ülke ve şehir gözlemlerimizden bahsedeceğim. Sorularınız için çekinmeyin unutmayın ki aptalca soru yoktur sadece aptalca cevaplanmış soru vardır. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder